Neka druga republika
Ponedeljek, 11. maj 2009Janez Janša je v politični prostor vrgel pravo bombo: deset popravkov ustave, ki pa bi bili tako koreniti, da bi lahko govorili o novi, drugi republiki. Koalicijski partnerji s tem seveda niso zadovoljni, toda pozor — tudi na desnici, razen s strani Janševih zvestih jurišnikov, ni slišati pozitivnih odzivov na to temo. Celo Peter Jambrek, arhitekt Janševe vladavine, je do ustavnih sprememb skeptičen, čeprav je to pravzaprav njegovo področje, saj je bil eden od piscev prve ustave Republike Slovenije.
Vse skupaj niti ne bi bilo omembe vredno, če se ne bi za ustavnimi spremembami, ki jih predlaga Janša, skrivala vsa orodja, da lahko s pomočjo množic napraviš puč in predčasne volitve. Za to gre pri Janševih spremembah in za nič drugega. S pomočjo referendumov bi lahko po teh ustavnih spremembah še lažje uveljavljal ljudsko voljo, čeprav bi ta lahko bila celo v neskladju s človekovimi pravicami. Spomnimo se samo referenduma o izbrisanih, ki je dober primer tega, o čem se ne sme odločati, saj deluje podobno kot referendum o Judih v času nacizma.
Podobna je tudi njegova zahteva, da se v ustavo zapiše, da je prepovedano poveličevanje totalitarizmov ali prikazovanje le teh v pozitivni luči. Ta definicija je tako široka, da se jo da raztegniti na vse možne smeri. Če bi bilo to zapisano v ustavi, bi to lahko pomenilo, da je kaznivo dejanje že nošenje majice s Titovim likom ali petokraka na reverju suknjiča. Ali če smo še bolj podrobni, kaj bi bilo z literaturo in filmi? Ali bi bila vsaka knjiga, ki bi opisovala socializem kot čisto spodobno družbeno tvorbo, v kateri so se ljudje ubadali s švercanjem kave, lahko že sovražna propaganda in v skladu z Janševo novo ustavo že prekršek, če ne celo kaznivo dejanje? Si Janša želi, da bi vsak film, ki bi se dotaknil obdobja po drugi svetovni vojni, moral biti nujno tipa Angela Vode, kjer so vsi komunisti že po defaultu slabi, vsi drugi pa dobri?
Dejstvo je, da tako filmi kot literatura že od sredine petdesetih let niso poveličevali socializma in da se je prelom z zaželjenim socrealizmom zgodil že davno. Tega Janša ne ve ali pa ni bral knjig in hodil v kino. S tem kaže omalovažujoč odnos do umetnikov, saj jih Janša očitno dojema kot ljudi, ki jim je potrebno določiti smer, kako naj pišejo in o čem.
Si predstavljate, kakšna logika se skriva za temi ustavnimi spremembami, ta logika revolucije, ki bi s pomočjo razočaranih ljudskih množic v vsakem trenutku lahko zamenjala vlado in demokratično izvoljen parlament? To je logika izrednih razmer, kjer se odločanje seli iz parlamenta na ulico. Tu Janša odpira zelo širok prostor in ustavni okvir, da populizem postane prevladujoča oblika politike na Slovenskem.
Zato niti ne čudi, da se nad ustavnimi spremembami navdušuje zgolj Zmago Jelinčič. Že ta podatek pove vse. Celo tradicionalno ljudska stranka SLS je tiho in ne reče ne bev ne mev. Edini intelektualec, ki je res navdušen, je zopet Dimitrij Rupel. Kako simptomatično. Dimitrija Rupla ne moti, da bi takšni ustavni okvirji ob kakšni krizi lahko odnesli s položaja s pomočjo volje nezadovoljnih množic tudi njega. Z referendumom, po domače. Si predstavljate kader, kako Rupla tlačijo v zapor, ker je tako zahtevala množica razjarjenih delavcev, ki že tri mesece niso dobili plače in so na refendumu demokratično odločili, da imajo Rupsija vrh glave?
To bi bila ta druga republika. Revolucija bi ponovno pojedla enega svojih najimenitnejših otrok. Déjà vu.
Objavljeno v Ponedeljek, 11. Maj, 2009 ob 10:58 v kategoriji miks.
Objavo lahko komentiraš, ali pa s svojega bloga pustiš trackback.
11. Maj 2009 ob 11:34
Ne revolucija, Andrej, nacionalsocialistična revolucija a la Ivan Janez Pivniškigovor Janša.
Spomenka je imela prav, ustavt ga je treba.
11. Maj 2009 ob 12:27
Naslednje kar lahko pričakujemo je pa Steklena noč ali kako se je že imenoval požig Reichstag, za njim še Noč dolgih nožev …
—–
Kaj pa pravi RKC kot največja totalitarna organizacija z izpostavo tudi v Slo na JJ predloge??
11. Maj 2009 ob 12:29
Očitno je tema zelo težka in komentatorji ne želijo jesti kislega grozdja, pa sem se odločil, da sam prvi pokomentiram zadevo.
Skoraj 20 let bo minilo, od ustanavljanja samostojne Slovenije in prav toliko od navideznega sestopa partije. Slovenija je samostojna, Slovenija pa je edina komunistična država v Zahodni Evropi.
Nenehno zaviranje dejanskih reform,ohranjanje elemetov socilaizma in poveličevanje herojskega obdobja NOB, so Slovenijo pripeljali v situacijo, ko bo res potrebno radikalno spremeniti vse vzvode družbe, če ne želimo ostati enklava v demokratičnem svetu.
Indikativen je obisk Boruta Pahorja v Pragi.
Doma je bil pospremljen z naslovom, da gre v ofenzivo lobiranja za Slovenijo.
Potem, ko smo lahko prečitali v Delu komentar o tem, kaj se je v Pragi dogajalo, se lahko jasno vidi, da Pahor tam ni imel kaj iskati.. Svojega Tita, borce, komunizem in marksisem si je lahko dal za klobuk in prišel kot miška v Slovenijo v varno zatočišče.
Medl intelektualci, ki so tam razpravljali, pa bi lahko barve Slovenije edino zastopala Rupel in Jančar.
Mar ni to rezultat nenehnega prikrivanja resnice. Mar za to niso odgovorni tako imenovani napredni intelektualci, ki lahko le pričakujejo čudeže, ko se bodo ponovno od mrtvih vstali Marx, Lenin, Stalin, Naš dragi Tito, Enver Hođa in podobni.
11. Maj 2009 ob 12:51
Heh… seveda ni pomembnom da imamo na oblasti najslabšo vlado doslej. Važno je, da se gleda stran in tolče po Janši.
11. Maj 2009 ob 13:06
v Sloveniji imamo že vseskozi politično krizo zavoljo bebavih in mutastih politikov.
levičarji so že tako dolgo na oblasti, da bodo kmalu njihovi otroci prevzeli njihove položaje, desničarji pa delujejo na sintaksi preprostega enoceličnega organizma.
po moji logiki politiki niso niti najmanj krivi (ne levičarji in ne desničarji). oni samo pridno izkoriščajo ponujene priložnosti dodeljene s strani ljudstva.
OK, kdo je potem tukaj nor? nori so ljudje, ki ob vsej tej kvazi-demokratični trapariji vse to sprejemajo s popolno apatijo in občutkom nemoči. le kaj bi se moralo še zgodit, da bi se končno zgodila ulica?
za to državo pomoči ni več…
11. Maj 2009 ob 13:36
G. Košak, na način, kot ste vi analizirali Janševe predloge, se da tudi recept za svinjsko pečenko prikazati kot načrt državnega udara.
Se opravičujem, ampak paranoja, ki tolče ven pri nekaterih piscih (ne samo vas) ko gre za Janšo, je prav neverjetna.
Lep pozdrav,
Franci
11. Maj 2009 ob 14:12
emm … a šteti JJ tudi ne zna ali se je zbudil v letu 1989???
Prva Slo republika je bila Socialistična republika Slovenija v Jugi!!
Drugo republiko se gremo po letu 1991.
Od tretjih pa je najbolj znan Das Dritte Reich
11. Maj 2009 ob 14:18
Evo moje mnenje: http://politicniblog.blogspot.com/2009/05/janseva-druga-republika.html
Spomnimo se, kdaj se je v Namčiji razvil nacizem. In trenutno smo v podobni krizi. Gospodarski krizi, ki baje izhaja iz finančne krize (obstajajo tudi teorije po katerih so vzroki drugje) vse skupaj pa bazira v krizi vrednot. In vse to naravnost………
http://politicniblog.blogspot.com/2009/05/janseva-druga-republika.html
11. Maj 2009 ob 14:21
@nomercy: “Od tretjih pa je najbolj znan Das Dritte Reich”
11. Maj 2009 ob 14:31
zadnji trije komentatorji.. vprasanje za vas..
ali zivimo v istem svetu?
@andrej: “Tega Janša ne ve ali pa ni bral knjig in hodil v kino.” njemu to ni potrebno.. to naredijo njegove oprode.. on dobi ciste informacije, brez balasta..
in mogoce bi bil cas, da se jansi da kaksen otok v nasem primorju, kjer bi z ruplom, jambrekom, grimsom in somisljeniki fural svojo, magari cetrto republiko
11. Maj 2009 ob 14:32
NoMercy, v resnici je bila tudi država Slovencev, Hrvatov in Srbov republika … kljub temu, da je ni nihče priznal in da je trajala le dober mesec, je bila republika, imeli smo znotraj nje svojo Slovenijo (v D SHS so bli štirje deli – Slovenija, Banska Hrvaška, Bosna in Hercegovina in Dalmacija) in svojo vlado.
torej že imamo “tretjo republiko”
…
11. Maj 2009 ob 14:52
pišuka še malo pa ujamemo francoze hehe
11. Maj 2009 ob 14:54
@ponpet Hvala, vem tudi za SHS — ampak sem hotel biti do konca legalističen
11. Maj 2009 ob 15:28
Had, malo se politično in ideološko ZARES izobrazi, potem pa pošiljaj določene ljudi na skupen otok. Jambrek je že javno povedal, da mu je pet Janševih predlogov čisto mimo in da ne bo v morebitni skupini pravnikov t.i. druge republike. Ne kar vsepovprek pametovat.
11. Maj 2009 ob 16:06
dobro
11. Maj 2009 ob 16:43
Ah, še en odraz populizma SDS, ki se je zažrl tudi v sedanjo oblast. Janši je še enkrat uspelo, da se o njemu govori več, kot o vladi.
Moj nekoliko manj usoden pogled na zadevo.
11. Maj 2009 ob 16:44
Simptomatično je, da sta poleg Bučarja tudi Krivic in Pirnat sesula Janševe ustavne spremembe.
Franci
Kakšna paranoja neki, zgolj logična analiza Janševih ustavnih sprememb, ki uvaja demokracijo po uličnih principih. Analogija s tretjim rajhom se kar sama po sebi vzpostavlja. Žal…
11. Maj 2009 ob 17:46
Logična analiza bi bila. da je Janša dal predlog in se na mnogih točkah postavil proti nedotakljivim.
Nedotakljivi so se v trenutku počutili ogrožene in štartali na prvo žogo ki je po svoje velika burleska.
Recimo, če pogledamo podrobneje en predlog. Janša je v svojem mandatu odprl veliko front. In če pogledamo sodniško – ni popustil, kar je tudi prav.
V klicu po širši podpori posameznih segmentov volilnega telesa je Pahor popustil in zvišal plače sodnikom v času rekordne finančne luknje v proračunu.
In kaj smo dobili… pravzaprav nič razen večjega “zapitka” države… nesposobno sodstvo bo delalo naprej kakor je do sedaj s to razliko, da odslej stane še več. Povprečen slovenec pa bo še naprej čakal desetletja na “razsodbe”…
11. Maj 2009 ob 18:13
Jaz se strinjam s Košakom. Ali je to cirkus, ki se ga gre, ali pa napoved državnega udara. Janša se namreč zelo dobro zaveda, da niti pod točko razno nima absolutne kvalificirane večine, s katero bi lahko spreminjal ustavo. Ampak on je v svojem govoru povedal, da se tega zanima in dodal, da to ni pomembno. Kako ni pomembno? Kako pa misli spreminjati ustavo?
11. Maj 2009 ob 21:21
E, ta Janša , pa ravno sedaj, ko nam gre takooo dobro, In sodišče je tako hitro in učinkovito, polni so zapori političnih in gospodarskih kriminalcev. Janša, Janša.
11. Maj 2009 ob 21:52
Rafael, za to pa res ni potrebno spremeniti ustave. Že zaradi tega je njegov pompozni nastop brca v temo, večina predlogov pa zgolj skupek populizmov, ki tudi v vsebinskem smislu niso neka revolucionarna novost.
11. Maj 2009 ob 21:59
Vihar v kozarcu vode
11. Maj 2009 ob 22:19
a načelo uveljavitve volje ljudstva je upgrade oblasti delovnega ljudstva??
Jah, Edi/Krištof bi bil ponosen na JJ
12. Maj 2009 ob 08:12
V Sloveniji je dobrih 30% komunistov, ki obvladujejo vso družbo in vse družbene pore.
To je več kot preveč, za popolno obvladovanje in celo z ustvarjanje videza demokracije.
Že večkrat sem napisal, da so šolstvo, sodstvo, sindikati, finančne ustanove, novinarstvo in še marsikaj v poplni oblasti levičarjev. Ti imajo odločilen vpliv tudi v nevladnih organizacijah.
Vsa ta monolitna struktura manipulira z ostalim delom prebivalstva.
Posledica tega je zaostajanje Slovenije na lestvici uspešnih držav.
Kriza bo radikalizirala stanje in nenadoma se bo Slovenija znašla med nerazvitimi in problematičnimi državami.
Sedaj je še edina država v EU, ki slavi komunizem, Tita, revolucijo, marksizem.
Da se lahko iz tega stanja izkobacamo, so potrebne radikalne reforme, morda celo nova republika.
Zadnje volitve so pokazale moč demagogije.
Kje so sedaj vse obljube zlatoustov?
Vse bolj postaja jasno, da so vladajoči servis tajkunom in korupciji!
Iz takih lopovščin se ne more roditi nič dobrega.
Zakaj sedaj levičarji ne kritizirajo vlade in ne vidijo fašizma, ki dejansko prevzema oblast?
13. Maj 2009 ob 05:45
@masa: razumevanje napisanega ti ravno ni v cast, kajne? nikjer nisem pisal o tem, kaj si misli jambrek o drugi republiki?!
torej, mogoce drugic se enkrat preberi preden se odlocis da napises nebulozo..
13. Maj 2009 ob 11:57
Juhu, hu!
Dobro je , da smo že v letih in ne razumem, kar napišejo OMLADINCI TITOVI.
15. Maj 2009 ob 14:29
“Kakšna paranoja neki, zgolj logična analiza Janševih ustavnih sprememb, ki uvaja demokracijo po uličnih principih. Analogija s tretjim rajhom se kar sama po sebi vzpostavlja. Žal…”
Oprosti, ampak analize v tvojem zapisu žal ne najdem.
Obravnavaš v bistvu le dve točki:
1. Referendumi
Referendumi so bili še pred nekaj leti bistveno bolj enostavno in široko “razpisljivi”, kot bi bili tudi po Janševem predlogu.
2. Ustavna prepoved poveličevanja totalitarizmov
Tu si napletel tako neverjetno izpeljavo, da je to komaj verjetno. Dejstvo je, da je treba za vsako od grozovitosti, ki si jih navedel kot izvršeno dejstvo, sprejeti zakon. Ustava sama po sebi ne penalizira ničesar. Obenem pa za sprejem zakona, ki bi kriminaliziral tisto, kar navajaš, taka ustavna zapoved sploh ni potrebna. Pa se mi nekako zdi, da takih zakonov kljub vsemu nimamo.
V glavnem, dejstvo je, da za to, kar mu “očitaš” kot veliki načrt za njegovim predlogom, predlaganih ustavnih sprememb JJ ne potrebuje. Sori, ampak tako je.